A fogköztisztítók (például a fogselyem, fogközkefe) használata, központi szerepet játszik az íny és a fogak tisztítása során.
Naponta egyszer a fogmosás mellett ajánlott a fogköztisztítás is, így még kisebb az esélye annak, hogy fogszuvasodás vagy ínybetegség alakuljon ki. A fogselyem, és a fogköztisztító kefe használata segít megakadályozni vagy mérsékelni a fogkő kialakulását, ami nagy ellenségünk a fogszuvasodás elleni harcban. A fogkő olyan baktériumokat tartalmaz, amelyek a szájban lévő ételmaradványokból és a cukorból táplálkoznak. Amikor ez történik olyan sav termelődik, ami sérti a fogak külső felszínét és üregeket képez a fogakon. Ha fogmosással és fogköztisztítással nem távolítjuk el a fogkövet, egyre erősebb és keményebb lesz. A fogkő összegyűlik az íny mentén, vagy akár az íny alatt és ínyproblémákhoz vezethet. A fogkövet csak a fogorvos tudja eltávolítani. Mielőtt otthoni fogköztisztításba kezdünk, mindenképp beszéljünk fogorvosunkkal, hogy a mi esetünkben melyik módszer a leghatékonyabb.
Mit használjunk a fogköztisztításhoz?

Ha valami a fogaink közé akadt, érthető módon azonnal szeretnénk eltávolítani. Ilyenkor mindent bevetünk, ami a kezünk ügyébe akad, hogy megszabaduljunk az ételmaradványtól. Azon kívül, hogy ezek kevésbé hatékonyak, mint a klasszikus fogköztisztítók, károsíthatják a fogakat és fájdalmat is okozhatnak.
Ehelyett ragaszkodjunk mindig az erre a kifejlesztett eszközökhöz, mint például fogselyem, fogközkefe. Érdemes ezekről beszélni a fogorvosunkkal, próbáljunk ki több eszközt is, hogy megtaláljuk számunkra melyik a leghatékonyabb. A fogselyem és a fogköztisztító kefe segít megtisztítani a nehezen elérhető helyeket.
Mi a legjobb idő a fogköztisztításra? – Fogmosás előtt vagy után?
A fogköztisztításban a legfontosabb, hogy ne felejtsük el. Amíg alapos munkát végzünk, addig tulajdonképpen mindegy mikor csináljuk. Válasszunk egy napszakot, amikor van pár extra percünk a fogmosás mellett a fogköztisztításra, a fogselyem használatára is. Akik általában nagyon fáradtak a nap végén azoknak megoldás lehet, ha reggel vagy ebéd után fordítanak több időt a szájhigiéniára. Másoknak jobb, ha lefekvés előtt tartanak hosszabb rituálét.

Ne feledjük, hogy a fogköztisztítás nem fájdalmas, viszont, ha túl erősen tisztítjuk az károsítja a fogak közötti szöveteket. Ha túl kíméletesek vagyunk, akkor pedig nem sikerül kellőkép megtisztítani a fogakat. Az normális, ha valaki az elején, amikor elkezdi a fogköztisztítást kellemetlenséget érez, de ne adjuk fel. A kellemetlenségeknek egy-két héten belül el kell múlnia. Ha a fájdalom továbbra is fennáll fogorvoshoz kell fordulni.