1114 Budapest, Móricz Zsigmond körtér 3/a
Bejelentkezés: +36 1 3611 222
Nyitva tartás: Hétfő - Péntek: 8.00-20.00 Szombat: 9.00-15.00
Online bejelentkezés
A gyors online jelentkezéshez töltse ki űrlapunkat!
Fogínyvérzés – így hívjuk, de mi is az a valóságban?
A fogínyvérzés egy könnyen észrevehető kellemetlen jelenség, aminek gyakran nem tulajdonítunk jelentőséget. Sokszor sajnos komolyabb probléma áll a háttérben, ami nem más, mint a fogágybetegség.
Ezt pedig nem szabad elhanyagolnunk, mert bár a fogorvos látogatása valóban nem a legkellemesebb elfoglaltságunk, sok esetben mégis okos döntésnek bizonyul utólag, ha ezzel meg tudjuk akadályozni az idült fogágybetegség sokkal súlyosabb következményeinek kialakulását.
Fogínyvérzés – az első árulkodó jel
A fogágybetegség első jelei az íny vörös elszíneződése és duzzanata, valamint a fogmosáskor előforduló esetleges fogínyvérzés. Azt tudnunk kell, hogy ez nem egy természetes állapot. Az íny egészséges állapotában még erőteljes fogmosás hatására sem vérzik.
A lerakódott bakteriális lepedék okozza a fogíny gyulladását és elszíneződését, aminek hátterében a gyulladás hatására a kötőszövetben kialakult érhálózat tágulata áll. Az íny így megduzzad és már kis mechanikai erőbehatásra is – mint például fogmosásra vagy fogselyem használatra – vérezni kezdhet.
Fogágybetegség esetén a tünetek pár nap után még alapos otthoni fogtisztítás ellenére is visszatérnek.
Fogínyvérzés – mi lehet a legrosszabb?
A kezeletlen fogínyvérzés (fogágybetegség) hatására a fogágy leépül. Ennek következményei a parodontális tasakok megjelenése, hosszú távon padig akár a fogak elvesztése.
A fogat rögzítő szövetek, valamint az állcsontok leépülnek. A fogak mellett kialakulnak a parodontális tasakok, a gyökérfelszínen pedig bakteriális lepedék, azaz fogkő rakódik le.
Ez a folyamat aztán a fogat tartó szövetek lebomlásához és a fogak kimozdulásához vezethet. A fogak, amik normális körülmények között a csontban szilárdan állnak elveszítik stabilitásukat és mozogni kezdnek. Ha pedig ezt az állapotot elhanyagoljuk, akkor a fogak ki is eshetnek.
Mit tehetünk a fogínyvérzés ellen?
A fogínyvérzés látszólag egy ártalmatlan tünet, de ami mögötte van az már sokkal komolyabb népbetegség. A megfelelő kezelésekkel a folyamat megállítható, és jelentős javulás érhető el attól függően mennyire előrehaladott állapotban van a fogágybetegség. Érdemes tehát ellátogatni a Móricz Dentalba egy parodontológus (fogágybetegségek kezelésében jártas) fogszakorvoshoz, hogy megakadályozza fogainak elvesztését.
Konzultációs időpontot a +36 1 3611 222-es telefonszámon tud kérni. Várjuk Önt szeretettel a Móricz Dentalban.