1114 Budapest, Móricz Zsigmond körtér 3/a
Bejelentkezés: +36 1 3611 222
Nyitva tartás: Hétfő - Péntek: 8.00-20.00 Szombat: 9.00-15.00
Online bejelentkezés
A gyors online jelentkezéshez töltse ki űrlapunkat!
Mi a fogbarázda? Mi a barázdazárás?
A kisőrlő és a nagyőrlő fogak felszínén, a rágófelületen, kiemelkedő csücskök találhatók. Az ezeket elválasztó részeket hívjuk barázdának, más néven fogbarázda.
Megelőzés barázdazárással
A fogbarázda rajzolata minden embernél más és más. Egyes személyek esetében mélyebbek a barázdák, másoknál viszont kevésbé mélyek.
Mélyebb barázdák esetén megvan az esély arra, hogy a fogtisztítás ellenére fogszuvasodás kezdődik a fogak rágófelszínén. A szennyeződés sokkal könnyebben megtapad a mély barázdákban, amit onnan igen nehéz, vagy lehetetlen maradéktalanul eltávolítani.
A fogbarázda zárás
A rágófelszíni szuvasodásra még nagyobb az esély, ha valaki mély barázdákkal rendelkezik és az életvitele is olyan, hogy sok cukorféleséget, szénhidrátot fogyaszt. Ha emellett még a szájápolás sem a leginkább megfelelő, ezek elhárítására, illetve megelőzésére tökéletes eljárás a fogbarázda zárás.
A fogbarázda zárás elsősorban gyermekek esetében alkalmazható megelőzési módja a fogszuvasodásnak. A kezelés fájdalommentes, ezért általában az eljárás nem okoz gondot a gyermekek számára.
A fogbarázda zárás folyamán a fogbarázdák feltöltésre kerülnek egy megfelelően tapadó és jól záró anyaggal. Így a fogbarázdák mélyebb részei nem érintkeznek a „külvilággal”, ebből adódóan ételmaradék sem tapadhat meg benne. Így sokkal kisebb az esélye a gyermekkori fogszuvasodás kialakulásának.
A tejfogak esetében szükségtelen a barázdazárás, ezért ezt nem is szokták elvégezni a szakorvosok. Ám a maradó fogak áttörését követő hónapokban mindenképpen érdemes megtudni, hogy a fogbarázdák mélyek-e, és szükség van-e kezelésre.
A fogbarázda zárás folyékony, esztétikus tömőanyaggal történik, így nem kell tartani annak láthatóságától, a rágófelszínen nem fog látszani a beavatkozás nyoma.
A szülők számára érdemes gyermeküket elvinni egy konzultációra akkor, amikor a gyermek maradó fogai áttörtek, lehetőleg röviddel azután, mielőtt még a fogszuvasodás elkezdődhetne. Nem érdemes időt adni a barázdák mélyén lévő baktériumoknak, hogy kifejthessék hatásukat, időnek előtte meg lehet azt előzni a kezelés révén.
A legideálisabb időpont a fogbarázda zárás elvégzésére, ha a kisőrlő vagy nagyőrlő fog pár hónapja tört át, hozzávetőlegesen a gyermek 6-8 éves korában, ám akkor is el lehet végezni a folyamatot, ha kevesebb, mint három éve törtek át ezek a fogak, valamint egyes esetekben akár felnőttkorban is hatékony lehet, ám olyankor már kiterjesztett barázdazárás szükséges.
Gondos szülőként nekünk kell mérlegelnünk azt, hogy mi biztosítja a legnagyobb biztonságot gyermekeink fogainak egészséges fejlődéséhez.